Bir Sayfa Seçin

Malç bahçıvana çok zaman kazandırır – yeter ki bunun bütün azotunuzu ele geçirmesine izin vermeyin

Orman toprağını örten çürüyen yapraklar ve dallara benzer şekilde, bahçe malçı buharlaşma yoluyla oluşan nem kaybını azaltarak, toprağı kış soğuğu ve yaz sıcağından yalıtarak, erozyonu ve sıkışmayı asgari düzeye indirerek ve yabani otları baskılayarak bitkilere fayda sağlar.

Bulunduğunuz yere bağlı olarak, yumuşak ve sert ağaç kabukları, kompost, saman, biçilmiş ot, yaprak yığınları, çam iğneleri, talaş, yonga ve karabuğday, kakao çekirdeği ya da yerfıstığı kabukları gibi bitki kaynaklı çok geniş bir organik malç kaynağına erişiminiz olabilir. Bunların hepsi zamanla çürüyecek, toprak mikroorganizmalarını besleyecek, toprağa küçük miktarlarda besin maddeleri bırakacaktır.

Ancak malçlar toprağın bereketi üzerinde hep aynı etkiyi yaratmaz. Ohio Devlet Üniversitesinden bir ekip yaptıkları kontrollü araştırmada, çıplak toprakta bulunan Huş ağaçlarının bir bölümünü toz talaşla diğerini de bahçe atıklarından yapılma kompostla malçlayıp büyümelerini izleyerek bunu kanıtladı. Buldukları sonuç şuydu: Gövde büyümesi ve yaprak azotu kompostla malçlanan ağaçlarda en yüksek, toz talaşla malçlanan ağaçlarda en düşük düzeydeydi.

Bu araştırma, bitkiler ile bitki kökleri civarında bulunan aynı temel besin maddeleri havuzundan beslenen çok sayıdaki gözle görünmeyen bakteri ve manarlar arasındaki karşılıklı etkileşime dikkat çekmekte. Bunların sayısı, ortamda karbon hazır ve nazırsa (örneğin toprak yüzeyinde karbon bakımından zengin bir malç varsa) artmakta. Karbona kolaylıkla ulaşmaları halinde mikropların nüfusu artarken, bunlar azotu alıp ele geçiriyor ve bu besin maddesi (azot) bitkilerin erişiminden çıkıyor. Malç çürüdükçe, karbon seviyesi yavaş yavaş azalıyor, mikroplar azotu toprağa geri bırakıyor ve azot bitkilerin erişimine açılıyor.

Bulunduğunuz ortama en uygun malçı saptamanızda kilit nokta farklı malzemelerdeki karbon-azot (C:N) oranını kavramak. 30:1’den yüksek C:N oranına sahip malçlarda, mikrobik gelişmeyi desteklemeye yetecek miktarda azot mevcut değildir, dolayısıyla mikroplar ihtiyaçlarını etraftaki topraktan toplayarak bitkilere baskın çıkar. 30:1’den düşük C:N oranına sahip malçlarda, malçtaki azot miktarı mikrobik ihtiyaçtan fazladır, bitkilere daha bol azot kalır.

Sonuç: Yüksek C:N oranına sahip malçları yürüme yollarında ve bitkilerden uzak diğer yerlerde kullanın. Bitkilerinizin etrafında yüksek C:N oranına sahip malçlar kullanmak istiyorsanız, düşük C:N oranına sahip malzemeler ekleyerek ya da azot yönü güçlü gübreler ekleyerek bunların bereketini artırın. Bozulmuş topraklarda ya da bitki büyümesini teşvik etmek istediğiniz yerlerde düşük C:N oranına sahip malçlar kullanın.

Organik Malzemeler ve bunların C:N Oranları
Geri dönüştürülmüş paletler 125:1
Çam kabuğu 105:1
Taze talaş 95:1
Sert ağaç kabuğu 70:1
Yapraklı talaş 65:1
Çam döküntüsü 64:1
Yeni dökülmüş yaprak 55:1
Kompost edilmiş talaş 40:1
Kompost edilmiş bahçe atıkları 17:1
Kompost edilmiş gübre

 

Yazının orjinali: http://www.organicgardening.com/learn-and-grow/mulch-and-soil-fertility (Organic Gardening dergisinin Ekim-Kasım 2013 sayısında yayınlanmıştır.