Bir Sayfa Seçin

Bill Mollison

Bruce Charles (Bill) Mollison 1928’de Tazmanya’nın küçük bir balıkçı kasabası olan Stanley’de doğdu. 15 yaşında ailesine destek olmak üzere okumayı bıraktı; balıkçılıktan fırıncılığa, ormancılıktan değirmenciliğe, şoförlükten yabani hayvan avcılığına çok çeşitli işlerde çalıştı.

1954’te Yaban Yaşam Birimi’nde çalışmaya başlayarak, 9 yıl boyunca Avustralya’nın ücra bölgelerinde biyolog olarak çeşitli hayvanlar ve bitkiler üzerine saha araştırmaları yaptı. Daha sonra Tazmanya’da sulak alanlar, nehirler ve deniz kıyılarıyla ilgili kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdi.

1966’da akademik kariyerine girişti; biyocoğrafya eğitimini tamamladıktan sonra, Tazmanya Üniversitesi’nde Çevre Psikolojisi bölümünü kurdu. 1974’te öğrencisi David Holmgren ile birlikte geliştirmeye başladıkları “permakültür” kavramı, sonrasında Permakültür Bir ve Permakültür İki kitaplarını doğurdu.

Mollison akademik ortamdan yaka silkerek 1978’de üniversite hayatını bıraktı ve Permakültürü dünya çapında yaymaya kendini adadı. Dünyanın dört bir tarafında pek çok kurs verdi, yazılar yazdı, çok çeşitli projelere danışmanlık yaptı. 1981’de “Doğru Geçim Yolu Ödülü”nü kazandı. Sonraki yıllarda özellikle dünyanın en fakir bölgelerinde halkın kendi kendine yeterli sistemler kurmasına destek sağlamaya yönelik permakültür eğitimlerine yönelik bir “Yardıma Güven” vakfı kurdu. 1979’ta da Avustralya Permakültür Enstitüsü’nü kurdu; burada sürdürülebilir tarım, su, hukuk ve ekonomi sistemleri üzerine dersler verilmektedir.

YAZILAR

Geçenlerde bir arkadaşım sabahın erken saatlerinde evinde bilgisayar başındayken dört yaşındaki oğlunun gelip o çalışırken kucağına oturduğunu, bir süre ses çıkarmadan yukarıdakiler benzeri şeylerin anlatıldığı salondaki açık olan radyoyu dinledikten sonra kendisine dönüp uykulu gözler ve ağlamaklı bir ses tonuyla “yaşayamıycak mıyız?” diye sorduğunu anlattı… (devamını oku – )

Bill Mollison yaşayan bir efsane. Farklı kaynaklarda kendisinden permakültür dehası, “Avusturalya’nın David Brower’ı,” ya da huysuz bir ihtiyar olarak söz ediliyor. Kimi zaman büyük bir hayranlık kimi zaman ise küçümseme biçiminde olsa da, Mollison’un aldığı tepkiler hep çok güçlü. Kendisi kesinlikle, doğacı davranışsal bir yaklaşım ile yıllardır üzerinde çalıştığı insan türünün en ilginç örneklerinden biri…(devamını oku )

1960 ve 70’lerde Bill Mollison ve daha sonra David Holmgren permakültür kavramlarını geliştirdiler (permanent=kalıcı, agriculture=tarım kelimelerinin karışımından). 1978’de “Permakültür 1” adlı seminer notları yazıldı, bunu bir yıl sonra “Permakültür 2” notları takip etti…(devamını oku – )

OKUMA ÖNERİLERİ

  • An Autobiography, Bill Mollison; Tagari, 1997